Albrecht z Valdštejna – Miroslav Kněbort

Miroslav Kněbort (*1961) je český herec a podnikatel. Od roku 1997 ztvárňuje na společenských akcích, festivalech a především Valdštejnských slavnostech postavu Albrechta z Valdštejna.

 

Miroslav Kněbort jako Albrecht z Valdštejna

Miroslav Kněbort jako Albrecht z Valdštejna

 

V době studií s kamarády založili amatérskou skupinu historického šermu pojmenovanou Mordýři. V roce 1996 se začal naplno věnovat historickému šermu a současně připravovat dramaturgii vystoupení, jež sám produkuje a navrhuje pro ně kostýmy.


Během devadesátých let město Frýdlant opětovně začínalo s pořádáním Valdštejnských slavností. Z počátku se jich Miroslav Kněbort účastnil na pozici řadového vojáka ve skupině historického šermu. Jakmile ale začalo město Frýdlant shánět pořadatele slavností, přihlásil se se skupinou přátel do výběrového řízení, ve kterém uspěl. V rámci přeměny vizuální podoby oslav vznikla postava Albrechta z Valdštejna, kterou Miroslav Kněbort od roku 1997 ztvárňuje. S ní navíc vystupuje nejenom ve Frýdlantě, ale i v Jičíně, Chebu a dalších městech.


Každé vystoupení, každý den je pro mě dobrodružstvím, při kterém poznávám nové věci, a hlavně nové lidi.

Miroslav Kněbort

 

I po tolika letech ho role Albrechta z Valdštejna stále baví, přestože do ní investuje nemálo času i financí. Jen Valdštejnův kostým vyjde zhruba na 65 tisíc korun.